A reversible cycle executed by 1 mol of an ideal gas for which CP = (5/2)R and C
ID: 475972 • Letter: A
Question
A reversible cycle executed by 1 mol of an ideal gas for which CP = (5/2)R and CV = (3/2)R consists of the following: Starting at T1 = 700 K and P1 = 1.5 bar, the gas is cooled at constant pressure to T2 = 350 K. From 350 K and 1.5 bar, the gas is compressed isothermally to pressure P2. The gas returns to its initial state along a path for which PT = constant. What is the thermal efficiency of the cycle? View comments (3)
A reversible cycle executed by 1 mol of an ideal gas for which CP = (5/2)R and CV = (3/2)R consists of the following: Starting at T1 = 700 K and P1 = 1.5 bar, the gas is cooled at constant pressure to T2 = 350 K. From 350 K and 1.5 bar, the gas is compressed isothermally to pressure P2. The gas returns to its initial state along a path for which PT = constant. What is the thermal efficiency of the cycle? View comments (3)
A reversible cycle executed by 1 mol of an ideal gas for which CP = (5/2)R and CV = (3/2)R consists of the following: Starting at T1 = 700 K and P1 = 1.5 bar, the gas is cooled at constant pressure to T2 = 350 K. From 350 K and 1.5 bar, the gas is compressed isothermally to pressure P2. The gas returns to its initial state along a path for which PT = constant. What is the thermal efficiency of the cycle? View comments (3)
Explanation / Answer
Efficiency of the cycle is 1-Tc/TH
Here Tc is 350 K and TH is 700 K.
effieciency of the cycle is 50 %
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.