A rifle bullet with mass 8.00 g strikes and embeds itself in a block with mass 0
ID: 1444391 • Letter: A
Question
A rifle bullet with mass 8.00 g strikes and embeds itself in a block with mass 0.992 kgthat rests on a frictionless, horizontal surface and is attached to a coil spring. The impact compresses the spring 15.0 .cm Calibration of the spring shows that a force of 0.750 Nis required to compress the spring 0.250 cm .(Figure 1)
Part A
Find the magnitude of the block's velocity just after impact.
Part B
What was the initial speed of the bullet?
Figure1 >>>> https://session.masteringphysics.com/problemAsset/2039222/1/YF-08-043.jpg
Explanation / Answer
Given, 0.750 N is req for 0.25 cm compression
0.750 = k*0.25*10^-2
k = 300
a) Let block's velocity just after impact be v
0.5mv^2 = 0.5kx^2
0.5*(0.008+0.992)*v^2 = 0.5*300**(0.15)^2
v = 2.598 m/s
b) initial speed of bullet = u
0.008u = 1v
u = 324.759 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.