A tennis ball is a hollow sphere with a thin wall. It is set rolling without sli
ID: 2120167 • Letter: A
Question
A tennis ball is a hollow sphere with a thin wall. It is set rolling without slipping at 4.04 m/s on a horizontal section of a track as shown in the figure below. It rolls around the inside of a vertical circular loop of radius r = 46.8 cm. As the ball nears the bottom of the loop, the shape of the track deviates from a perfect circle so that the ball leaves the track at a point h = 21.0 cm below the horizontal section. Find the ball's speed at the top of the loop m/s Demonstrate that the ball will not fall from the track at the top of the loop. This answer has not been graded yet. Find its speed as it leaves the track at the bottom. m/s Suppose that static friction between ball and track were negligible so that the ball slid instead of rolling. Would its speed then be higher, lower, or the same at the top of the loop? higher lower the same The ball never makes it to the top of the loop Explain your answer.Explanation / Answer
a)
initial KEi = 0.5*m*v1^2 + 0.5*(2/3)*m*r^2*w1^2
KEi = 0.833*m*v1^2 = 13.6*m
KEf = 0.833*m*v2^2
KEi = KEf + m*g*h
13.6*m = 0.833*m*v2^2 + m*g*h
0.833*v2^2 = 13.6 - 9.8*0.936 = 4.42
v2 = sqrt(4.42/0.833) = 2.305 m/s at top point.
b) the minimum speed required v = sqrt(g*R) = sqrt(9.8*0.468) = 2.14 m/s
v2>2.14
c)KEi = 0.833*m*v1^2 = 13.6*m
KEf = 0.833*m*v3^2
KEi + m*g*h = KEf
13.6*m + m*g*h = 0.833*m*v3^2
13.6 + 9.8*0.21 = 0.8333*v3^2
===> v3 = 4.34 m/s at lower point
d) higher
e)because the total KE of the body due to its transalational motion.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.