Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A tennis ball is a hollow sphere with a thin wall. It is set rolling without sli

ID: 2017547 • Letter: A

Question


A tennis ball is a hollow sphere with a thin wall. It is set rolling without slipping at 3.98 m/s on a horizontal section of a track as shown in the figure below. It rolls around the inside of a vertical circular loop of radius r = 46.5 cm. As the ball nears the bottom of the loop, the shape of the track deviates from a perfect circle so that the ball leaves the track at a point h = 19.0 cmbelow the horizontal section.

(a) Find the ball's speed at the top of the loop. m/s (b) Demonstrate that the ball will not fall from the track at the top of the loop. (c) Find its speed as it leaves the track at the bottom. m/s (d) Suppose that static friction between ball and track were negligible so that the ball slid instead of rolling. Would its speed then be higher, lower, or the same at the top of the loop? higherlower the sameThe ball never makes it to the top of the loop. A tennis ball is a hollow sphere with a thin wall. It is set rolling without slipping at 3.98 m/s on a horizontal section of a track as shown in the figure below. It rolls around the inside of a vertical circular loop of radius r = 46.5 cm. As the ball nears the bottom of the loop, the shape of the track deviates from a perfect circle so that the ball leaves the track at a point h = 19.0 cmbelow the horizontal section.

Explanation / Answer

speed of the ball at the bottom of the loop   v= 3.98 m/s
radius r = 46.5 cm = 0.465 m          h = 19.0 cm = 0.19 m (a). from law of conservation of energy , K.E at bottom = P.E at top + K.E at top ( 1/ 2) mv^ 2*[1+(2/3)] = mg*2r + ( 1/ 2) mv'^ 2 * [1+( 2/ 3)]      ( 5/ 6) v^ 2 = 2gr + ( 5/6) v'^ 2                 v^ 2 = ( 6/5) 2gr + v'^ 2             v'^ 2= v^ 2-( 12/5)gr                     = 6.7264                 v ' = 2.593 m / s (b).if the speed at the top is greater than [gr ] then it continue in circular path value of [gr ]= 2.134 m / s v ' > [gr] (c). required speed v " =? from law of conservation of energy , ( 1/ 2) mv^ 2*[1+( 2/ 3) ] = ( 1/ 2) mv"^ 2*[1+( 2/ 3)] -mgh                                                                      ( 5/ 3) v^ 2= ( 5/ 3) v"^ 2- 2gh                                                                                v^ 2= v"^ 2 -( 3/5) *2gh                                                                              v"^ 2= v^ 2+(6/5)gh                                                                                      = v^2 + 2.2344                                                                                      = 18.07                                                                    v" = 4.25 m / s (d). lower       
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote