Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have th

ID: 1232091 • Letter: A

Question

A television station is considering the sale of promotional DVDs. It can have the DVDs produced by one of two suppliers. Supplier A will charge the station a set-up fee of $1,200 plus $2 for each DVDs; supplier B has the no set-up fee and will charge $4 per DVD. The station estimates its demand for the DVDs to be given by Q = 1,600 – 200P, where P is the price in dollars and Q is the number of DVDs. (The price equation is P = 8 – Q / 200).

1. Suppose the station plans to give away the videos. How many DVDs should it order? From which supplier?
2. Suppose instead that the stations seek to maximize its profits from sales of the DVDs. What price should it charge? How many DVDs should it order from which supplier?

Explanation / Answer

1. If P=0 Q= 1,600 so it should order 1,600 DVD's. Supplier A would be cheaper; cost would be $4,400. 2. Revenue equals PQ= 8Q-Q^2/200 Marginal revenue is 8-Q/100 Setting MR=MC (for A) We have 8-Q/100= 2 Q=600 P= $5 profits 3,000- 2,400= 600. For B we have 4= 8-Q/100 Q=400 P= $6 Profits 2,400- 1,600= 800 Should order 400 from Supplier B.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote