A model airplane with mass 2.20 k g moves in the xy -plane such that its x - and
ID: 2118689 • Letter: A
Question
A model airplane with mass 2.20 kg moves in thexy-plane such that its x- and y-coordinates vary in time according to x(t)=%u03B1%u2212%u03B2t3 and y(t)=%u03B3t%u2212%u03B4t2 , where %u03B1=1.50m, %u03B2 =0.120 m/s3, %u03B3=3.00m/s, and %u03B4= 1.00 m/s2 .
Part A) Sketch the trajectory of the airplane between t=0 and t=3.00 s. (I've already tried this 3x but none of my answers were right. I will let you know if your answer is starting to look like one of the answers I put in.)
Part B) What is the direction of the net force at t=3.00s? Give your answer in angles, counterclockwise from the +
x axis. (Note: The answer is NOT 42.8 or 47.2 or ANY variation of the two options given.)
Explanation / Answer
as i suppose we have X(t)=1.5 - 1.2t^3 and y(t)=3t - t^2 1). 2).we have V= dx/dt -3.6t^2 and a= dv/dt= - 7.2t so force= ma at t= 3 s F= - 2.2*7.2*3 in y- direction v= dy/dt= 3-2t
a=dv/dt= -2
at t= 3 s F= -2 N
thus net force= sqroot(2^2+ 47.52^)
F= 47.562 N
its direction = 180-arc(2/47.52)
177.4 degree from x axis in conterclockwise direction
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.