A mixture of rubidium carbonate and other inert compounds was heated to a high t
ID: 1085830 • Letter: A
Question
A mixture of rubidium carbonate and other inert compounds was heated to a high temperature and the rubidium carbonate decomposed to give rubidium oxide and carbon dioxide.
A 3.3968-g sample of this mixture resulted in 3.1423 g of material after being heated at a high temperature. What was the mass percent (% w/w) of rubidium carbonate in the original sample?
I got this question wrong, and the answer is apparently 39.31%, but I don't know how to solve this problem. If someone could explain how to get to that answer, that would be great!
Explanation / Answer
Ans. Step 1: The loss in mass of sample is solely due to formation of gaseous CO2 during thermal decomposition of Rb2CO3.
So,
Mass of CO2 released = Initial mass of sample – Mass of sample after drying
= 3.3968 g – 3.1423 g
= 0.2545 g
Moles of CO2 released = Mass / Molar mass
= 0.2545 g / (44.0098 g/ mol0
= 0.0057828 mol
# Step 2: According to the stoichiometry of balanced reaction, 1 mol CO2 is released by 1 mol Rb2CO3.
So,
Moles of Rb2CO3 in sample = 0.0057828 mol = Moles of CO2 released
# Mass of Rb2CO3 in sample = Moles x Molar mass
= 0.0057828 mol x (230.9448 g/ mol)
= 1.3355 g
Now,
% Rb2CO3 in sample = (Mass of Rb2CO3 / Mass of sample) x 100
= (1.3355 g / 3.3968 g) x 100
= 39.316 %
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.