1.two flat pieces of glass(n=1.51)are separated by a 0.005 cm thick wire as show
ID: 2109583 • Letter: 1
Question
1.two flat pieces of glass(n=1.51)are separated by a 0.005 cm thick wire as shown. the entire system is submerged in oil with n=1.31 and irradiated with yellow light lamda= 580nm. the number of dark fringes observed is?
2.what is the highest order maximum that can be obseved when light of wavelength 590nm is normally incident of a diffraction grating with 500 lines per mm?
3. If diffraction effects where the only limitation , what would be the minimum distance between two objects on the surface of moon for a camera with lens of focal length 200cm and diameter cm to resolve the object? Assume lamda=550 and the moon is 3.8*10^5km
Explanation / Answer
1.the number of dark fringes is
n = (d/lamda)
where d = 0.005 cm = 0.005 * 10^-2 m and lamda = 580 nm = 580 * 10^-9 m
2.the highest order maximum is
N = (lamda/n)
where lamda = 590 nm = 590 * 10^-9 m and n = 500 lines/mm = 500 * 10^3 lines/m
3.the focal length of camera lens is
f = 200 cm = 200 * 10^-2 m
wavelength of light is
lamda = 550 nm = 550 * 10^-9 m
radius of moon is r = 3.8 * 10^5 km = 3.8 * 10^5 * 10^3 m
the fringe width is
B = (lamda * r/f)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.