Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

1.if a patient is receiving 125mL of 2.50% (m/v) mannitol every 2.00 hr how many

ID: 1041599 • Letter: 1

Question

1.if a patient is receiving 125mL of 2.50% (m/v) mannitol every 2.00 hr how many grams of mannitol does the patient receive in 8.00 hr 2.how many grams of NH4Cl are in 1150mL of 4.50%(w/v)NH4Cl solution 3.calculate the mass or weight by volume percentage concentration of a solution made by dissolving 24.0g Na2CO3 in enough water to make 150mL solution 1.if a patient is receiving 125mL of 2.50% (m/v) mannitol every 2.00 hr how many grams of mannitol does the patient receive in 8.00 hr 2.how many grams of NH4Cl are in 1150mL of 4.50%(w/v)NH4Cl solution 3.calculate the mass or weight by volume percentage concentration of a solution made by dissolving 24.0g Na2CO3 in enough water to make 150mL solution 2.how many grams of NH4Cl are in 1150mL of 4.50%(w/v)NH4Cl solution 3.calculate the mass or weight by volume percentage concentration of a solution made by dissolving 24.0g Na2CO3 in enough water to make 150mL solution

Explanation / Answer

I am solving the 1st problem as per Chegg guidelines, post multiple questions to get the remaining answers

Q1)

2.50% (m/v) implies 2.5 grams of mass of solute present in 100 mL of solution

Amount of mannitol in 125 mL dose = 125 mL * 2.5 gm of Manitol/100 mL = 3.125 grams

The does is given every 2 hours, hence the number of doses in 8 hours = 8 hours/2 hours = 4 doses

Total ammount of mannitol in grams = 3.125 grams/dose * 4 doses

=> 12.5 grams