1.calculare the final pressure of 0.8 g of hydrogen gas (H2) when stored in 20 L
ID: 1062770 • Letter: 1
Question
1.calculare the final pressure of 0.8 g of hydrogen gas (H2) when stored in 20 L container at 27 degree Celsius.
2.What is the final volume of 0.3 moles of a gas which occupies 4.5 L at 27 degree Celsius when it is heated up to 47 degree Celsius under constant pressure?
3.A gas is stored under 2 atm,what is the final volume of a gas if the pressure was halved under constant temperature?
4.calculate the density of SO2 gas at STP.
5.Calculate the density of CH4 gas at 1.5 atm and 15 degree Celsius.
Explanation / Answer
1)
mass of H2 = 0.8 g
moles of H2 = 0.8 / 2 = 0.4
volume = 4.5 L
temperature = 27 + 273 = 300 K
P V = n R T
P x 4.5 = 0.4 x 0.0821 x 300
P = 2.19
final pressure = 2.19 atm
2)
initial volume V1 = 4.5 L
temperature T1 = 300 K
temperature T2 = 47 + 273 = 320 K
at constant pressure :
V1 / T1 = V2 / T2
4.5 / 300 = V2 / 320
V2 = 4.8 L
final volume V2 = 4.8 L
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.