1.a) A project has an initial cost of $84,272, and promises to pay a fixed cash
ID: 2632379 • Letter: 1
Question
1.a) A project has an initial cost of $84,272, and promises to pay a fixed cash flow per year for 3 years. It has been determined that using a discount rate of 14 percent, its net present value is $133,083. What must be the expected annual cash flow?
1.b) A project has the following cash flows for years 1 through 3 respectively: 1,109, 1,237, 1,597. Using a discount rate of 9.3 percent, it has been determined that the profitability index is 1.09. What must the project's initial cost be? (Enter absolute value of the initial cost.)
Explanation / Answer
Problem 1:
The answer is $93,621.64
If NPV is $133,083 then the present value for the payments must be:
$133,083 + $84272 = $217,355
Then calculate payment amount using
i = 0.14
n = 3
PV = $217,355
Annual cash flow of $93,621.64 is required.
Problem 2
Answer will be $3002.88
Calculate present value of $1109 using n = 1, i = .093 we get:
$1014.64
Calculate present value of $1237 using n = 2, i = .093 we get:
$1035.45
Calculate present value of $1597 using n = 3, i = .093 we get:
$1223.05
Add the values together to get: $3273.14
Cost = $3273.14 / 1.09 = $3002.88
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.