1.a) A laser beam strikes a solid half-cylinder of glass whose flat surface form
ID: 1702663 • Letter: 1
Question
1.a) A laser beam strikes a solid half-cylinder of glass whose flat surface forms an angle of 45° with the direction of the incident ray, and emerges as shown at an angle 21°.What is the index of refraction of the glass?b) An AM radio emits electromagnetic waves with a frequency of 1,360 kHz. What is the wavelength (in meters) of these waves?
c)Plane waves with a wavelength of 2.1 cm strike on a screen in which two narrow parallel slits have been cut. The separation between the slits is 9.1 cm.Calculate the angle ? (in degrees) for which the first interference maximum (after the central one) occurs.
d)Vertically polarized light is lit upon a polarizer whose axis of polarization forms an angle of 44° with the vertical (in the plane perpendicular to the incident light).
What percentage of the intensity goes through
Explanation / Answer
b)given that frequency of the wave is f=1360kHz=1360*10^3Hz
velocity of radiowave is v=3*10^8m/s
so the wave length is =v/f
=3*10^8/1360*10^3
=220m
please post the other Questions separately as per cramster there should be only
one question for one post
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.