1.a wire has a diameter of 2.14mm and a lengh of 15.33mm. Aload is placed on the
ID: 1749414 • Letter: 1
Question
1.a wire has a diameter of 2.14mm and a lengh of 15.33mm. Aload is placed on the end of the wire so that its new lenght ismeasured to be 15.43mm. find its change in lengthand itscross-sectional area 2. a wire has a length of 121.6 cm. when a 10.00 kg mass ishung from this wire, it streches .493 mm. it diameter is 1.080mm.find the stress, strain, and elastic modulus for thiswire. 1.a wire has a diameter of 2.14mm and a lengh of 15.33mm. Aload is placed on the end of the wire so that its new lenght ismeasured to be 15.43mm. find its change in lengthand itscross-sectional area 2. a wire has a length of 121.6 cm. when a 10.00 kg mass ishung from this wire, it streches .493 mm. it diameter is 1.080mm.find the stress, strain, and elastic modulus for thiswire.Explanation / Answer
(1) Diameter is(d) = 2.14 m m Radius is (r) = 2.14 / 2 = 1.07 mm Hence area is : A = r2 = 3.14 * ( 1.07)2 = 3.59 mm2 Change in length is : L = 15.43 - 15.33 = 0.10 mm (2) Stress = F / A = mg / A = ( 10.00 * 9.8 ) / ( 3.14 * 5402) = 1.07 x 10-4 N Strain: L / L = 493 m / 12160 m = 0.040 Elasticemodulus is : E = Stress / strain . Solve it. Hope this helps u! Change in length is : L = 15.43 - 15.33 = 0.10 mm (2) Stress = F / A = mg / A = ( 10.00 * 9.8 ) / ( 3.14 * 5402) = 1.07 x 10-4 N Strain: L / L = 493 m / 12160 m = 0.040 Elasticemodulus is : E = Stress / strain . Solve it. Hope this helps u!Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.