A ball of mass m is shot at a high initial speed v 0 directly toward a large blo
ID: 2109203 • Letter: A
Question
A ball of mass m is shot at a high
initial
speed v0 directly toward a large block of mass
4m
at rest on a frictionless roller-coaster type of track. The
block
is sent toward a hill of height h.
a) assuming the collision between the ball and block
is
perfectly elastic, what are each of their velocities after
the
collision?
b) What is the minimum value of v0 that will allow
the
block to move over the top of the hill?
c) Repeat parts (a) and (b), but this time instead of a
elastic
collision, assume the ball rebounds with a velocity of
-v0/3.
Explanation / Answer
a) conservation of momentum
m v0 = m v1 + 4m v2
v2 = (v0-v1)/4
conservation of energy
1/2 m v0^2 = 1/2 m v1^2 + 1/2 4m v2^2
v0^2 = v1^2 + 4*((v0-v1)/4)^2
v0^2 = v1^2 + (v0^2 - 2 v0 v1 + v1^2)/4
4 v0^2 = 4 v1^2 + v0^2 - 2 v0 v1 + v1^2
5 v1^2 - 2 v0 v1 - 3 v0^2 = 0
v1= -3/5 v0
so v2 = (v0 + 3/5 v0)/4 = 2/5 v0
b) so we want 1/2 mv^2 = m gh
v2 = sqrt(2 g h)
2/5 v0 = sqrt(2 gh)
v0 = 5/2 sqrt(2gh)
c)
conservation of momentum
m v0 = m*-v0/3 + 4m v
4 v0/3 = 4 m v
v = v0/3
so now
v0/3 = sqrt(2gh)
v0 = 3 sqrt(2gh)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.