A ball of mass 6.2 kg and radius 10 cm rolls without slipping horizontally at 5.
ID: 1291342 • Letter: A
Question
A ball of mass 6.2 kg and radius 10 cm rolls without slipping horizontally at 5.3 m/s and hits a spring attached to a wall. What is the maximum change in length of the spring if the spring constant k=30600N/m in cm? (Assume the floor is frictionless)
A ball of mass 6.2 kg and radius 10 cm rolls without slipping horizontally at 5.3 m/s and hits a spring attached to a wall. What is the maximum change in length of the spring if the spring constant k=30600N/m in cm? (Assume the floor is frictionless)Explanation / Answer
I = (2/5)*m*r^2 + m*r^2 = (7/5)*m*r^2
w = v/r
KE = 0.5*I*w^2 = 0.5*(7/5)*m*v^2 = (7/10)*m*v^2
PE = 0.5*K*x^2
KE = PE
(7/10)*m*v^2 = 0.5*K*x^2
(7/10)*6.2*5.3*5.3 = 0.5*30600*x^2
x = 0.089 m = 8.9 cm = 9 cm nearly
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.