A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to t
ID: 2104558 • Letter: A
Question
A flywheel is a solid disk that rotates about an axis that is perpendicular to the disk at its center. Rotating flywheels provide a means for storing energy in the form of rotational kinetic energy and are being considered as a possible alternative to batteries in electric cars. The gasoline burned in a 280 mile trip in a typical midsize car produces about 1.30 x 109 J of energy. How fast would a 17 kg flywheel with a radius of 0.29 m have to rotate in order to store this much energy? Give your answer in rev/min.
1 rev/min
Explanation / Answer
0.5 I*w^2= 1.3*10^9 => 0.5*17* 0.29^2/2 *w^2 = 1.3*10^9 => w = 60308.6 rad/s = 60308.6*360*60/2*3.14 = 207430853.5 rev/min
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.