A fully loaded Boeing 747-400 takes 40 seconds to reach its takeoff speed at 80
ID: 2089763 • Letter: A
Question
A fully loaded Boeing 747-400 takes 40 seconds to reach its takeoff speed at 80 m/s. The mass of the plane is 400,00kg. Include the force of rolling friction from the wheels, Ur=.02. 1.) What is the magnitude of the force of rolling friction as the plane accelerates down the runway? 2.) If the cross-sectional area of the 747 is 35 m^2, how large is the force of drag at the takeoff speed? Assume the coefficient of drag Cd=0.5 3.) If we ignore drag, how much thrust would the engines have to provide to get the 747 up to takeoff speed?Explanation / Answer
a)
f = u mg = 0.02 * 40000 * 9.8 = 7840 N
b)
F = 0.5 rho v^2 Cd A = 0.5*1.29*80*80*0.5*35 = 72240 N
c)
d = 40 * 80 = 3200 m
0.5 m v^2 = (F-f) d
0.5 * 40000*80*80 = (F - 7840) * 3200
F = 47840 N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.