A fuel containing 50 mol% C2H6 and 50 mol% C3H8 enters a furnace at a rate of 20
ID: 492662 • Letter: A
Question
A fuel containing 50 mol% C2H6 and 50 mol% C3H8 enters a furnace at a rate of 200 mol/s, at 200 oC and Pgauge=5.0 atm. Air is fed to the furnace in a separate stream at 40% excess. All of the fuel is burned—the product contains no C2H6 and no C3H8. The ratio of CO2/CO in the product stream is 10/1 (in moles/moles).
Ideal gas constant, R= 0.08204 L atm/(mol K).
Calculate the partial pressure of C2H6 in the feed stream__________
Calculate the volumetric flow rate of the fuel in the feed stream, in L/s __________
Calculate the feed rate of oxygen, in mol/s___________________
Calculate the feed rate of air, in mol/s___________________
Calculate the molar flow rate of each chemical species in the product stream, in mol/s. Write answers on the product stream,
Explanation / Answer
Partial pressure of C2H6= Mole fraction * total pressure
Since feed containd 50 mo% C2H6 and 50 mlo% C3H8, mole fraction of C2H6=0.5
1.Partial pressure of C2H6=0.5*5= 2.5 atm
2. Volumetric flow rate, V= nRT/P =200* 0.0824 L.atm/mole.K *(200+273)/5 L/s=1553 L/s
3. The combustion reactions are
C2H6 + 3.5O2 ------>2CO2 + 3H2O and C3H8 +5 O2 -->3CO2 + 4H2O
Moles of C2H6= 200*0.5= 100 mol/s moles of C3H8=100 mol/s
Moles of oxygen for complete combustion of C2H6= 100*3.5=350 mol/s and moles of Oxygen for complete combustion of C3H8= 100*5=500 mol/s
Total oxygen required = 350+500= 850 mol/s
Supplied oxygen =40% excess, oxygen supplied =850*1.4= 1190 mol/s
4. Air contains 21% O2 and 79% N2, moles of air supplied = 1190/0.21=5667 mol/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.