A fuel gas consists of 75% butane (C4H10), 10% propane (C3H8) and 15% butene (C4
ID: 3279988 • Letter: A
Question
A fuel gas consists of 75% butane (C4H10), 10% propane (C3H8) and 15% butene (C4H8) by volume. It is to be fed to the combustion chamber in 10% excess air at 25ºC, where it is completely burnt to carbon dioxide and water. The flue gases produced are to be used to generate 5 bar steam from water at 90ºC.
(e) Determine the composition of the flue gases by volume (assuming the inlet air is dry): (i) on a wet basis (ii) on a dry basis.
(f) Determine the maximum flame temperature.
(g) State how varying the amount of excess air may affect the flame temperature.
(h) Determine the ‘furnace efficiency’ if the flue gases leave the boiler at 300ºC.
(i) If 5% of the heat available for steam production is lost to the atmosphere, determine the amount of steam raised per hour when the total flow of flue gases is 1400 kmol h–1.
Explanation / Answer
Data: Net calorific value (MJ m–3) at 25ºC of: Butane (C4H10) = 111.7 MJ m–3 Butene (C4H8) = 105.2 MJ m–3 Propane (C3H8) = 85.8 MJ m–3 Air is 21% oxygen, 79% nitrogen by volume and 23.3% oxygen and 76.7% nitrogen by mass. Atomic mass of C = 12, O = 16, N=14 and H = 1.
Calculate: (i) the net calorific value (CV) per m3 of the fuel/air mix at 25ºC (ii) the net calorific value (CV) per kmol of the fuel/air mix at 25ºC. (i) NCV of fuel in MJ/M3 @25°C = (0.75 x 111.7 + 0.1 x 105.2 + 0.15 x 85.8) MJ/M3 = 107.2 MJ/M3 (ii) (ii) NCV of the fuel will be 2.401MJ/Kg-mol. Weight of 1 kg-mol of the fuel mix = 56.3 kg
At atm pressure the volume of 1 kg mol = 22.4m3 And hence the NCV = 107.2 x 22.4 = 2401.28 MJ/Kg-mol.
Determine the actual fuel:air ratio (i) by volume (ii) by mass. (i). Fuel gas composition,
Butane: C4H10
Propane: C3H8
Butane: C4H8
Oxygen sent is 10% excess
Stoichiometric equations (the combustion equation) C4H10 + 6.5 O2 4CO2 + 5H2O C3H8 +5O2 3CO2 + 4H2O C4H8 +6O2 4CO2 + 4H2O
Butane : 75% Propane :
10% Butane : 15%
1 Mole of fuel contains 0.75 Moles of Butane 0.1 Moles of Propane 0.15 Moles of Butane Corresponding oxygen requirement for, Butane = 0.75 x 6.5 = 4.875 Moles of O2 Propane = 0.10 x 5 = 0.5 Moles of O2 Butane = 0.15 x 6 = 0.9 Moles of O2
Total = 6.275 Moles of O2 Amount of O2 in 1 mole of air =0.2095 moles
Hence, 6.275 moles of O2 Present in 25.95 moles of air
Hence fuel to air ratio is 1 mole of fuel needed for 29.95 moles of air for complete combustion.
Since the excess air supplied is 10%
The actual air intake for 1 mole of fuel Combustion = 32.945 mole / 1 mole of fuel By mass,
the amount of fuel intake, for mole Butane = 0.75 x (4 x 12 +10 x 1) = 43.5 Kg Propane = 0.10 x (3 x 12 + 8 x 1) = 4.4 Kg Butane = 0.15 x (4 x 12 +8 x 1) = 8.5 Kg 1 mole of fuel molecular mt = 56.3 kg-mol.
Corresponding air intake (with 10% Excess) = 1.1 x 6.275 x 29 kg/kg-mole = 200.1725 kg/kg-mole
Hence fuel to air ratio by mass = 56.3/200.1725 = 0.28 Actual air to fuel ratio by mass =3.56 A/F) Mass = 3.56 A/F) Volume = 32.945
Determine the composition of the flue gases by volume (assuming the inlet air is dry): (i) on a wet basis (ii) on a dry basis
The composition of fuel gas by volume: (wet basis) (i) Butane, Propane, Butane’s combustion products along with excess oxygen and nitrogen.
1 mole of fuel yields = 0.75 x (4CO2 + 5H2O) + 0.1 x (3CO2 + 4H2O) + 0.15 x (4CO2 + 4H2O) + Excess O2 + N2 = 39 CO2 + 4.75 H2O + 0.64 O2 + 26.03 N2 Excess O2 = (0.21)*32.95 = 6.9195 - 6.275 = 0.645 moles Nitrogen present = 0.79 * 32.95 = 26.03 moles (i) On dry basis, the consistent of the three gases are 3.9 CO2 + 0.645 O2 + 26.03 N2.
Determine the ‘furnace efficiency’ if the flue gases leave the boiler at 300ºC. The furnace efficiency is the measure of the furnace combustion efficiency.
Furnace efficiency If the flue gases are leaving at 300°C Heating value of the gas = (3.9x26.61+.645x18.33+26.03x17.4+4.75x20.89) = 667.75 MJ/kg-mol Hence the efficiency of the furnace is given by = 667.75/2401 = 27.8%
If 5% of the heat available for steam production is lost to the atmosphere, determine the amount of steam raised per hour when the total flow of flue gases is 1400 kmol h–1.
The total flow rate of the flue gases = 1400Kmol/hr. 5% of the heat available is lost. The actual amount of the heat available in the flue gases = 2401.28MJ/kg-mol
Hence considering the loss of 5% of heat energy the actual heat available for making steam, = 0.95 x 2401.28MJ/kg-mol = 2281.2MJ/kg-mol Steam enthalpy at 5 bar = 2748KJ/kg = 49.464MJ/kg-mol Saturated Water enthalpy at 90 degree Celsius = 385KJ/kg = 6.930MJ/kg-mol
Hence the heat requirement for steam generation = 49.5-6.93 = 42.57MJ/kg-mol
Flue gas flow rate = 1400 kgmol/hr Hence the steam generation rate = (heat available/heat consumption), = (1400*2281.2)/42.6 =~ 75 tons/hr.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.