The circuit in Problem 4.2) amplifier an input ac voltage signal which has an ou
ID: 2079680 • Letter: T
Question
The circuit in Problem 4.2) amplifier an input ac voltage signal which has an output resistance of R_ = 10 k Ohm. The load of the amplifier R_L = 20 k Ohm With the same power supply and DC biasing current of 0.4 mA provided, the circuit can be redrawn as shown below, with R_ = R_/R_ and R_ obtained in Problem 42. The MOSFET also has other specs as follows C_ = 20 pF. C_ = 4 pF The coupling capacitors C_G = C_D = 20 mu F and bypass capacitor C_s = 2.0 mu F are used to assure the DC biasing Conditions. Use the previous results from Problem 4.2) and the newly given parameters do the following calculate the mid-band of gain Determine the EXACT bandwidth of the circuit in Hz. Use the time-constant method in low frequency calculation, and Miller's theorem in high frequency respectively If a signal of 10 Hz is needed to be amplified with a gain close to the mid-band gain. comment on the approach to tune the frequency if a signal with frequency of 300 kHz should be blocked from the amplifier, comment on the implementation approach.Explanation / Answer
For calculating exact bandwidth
The Miller theorem refers to the process of creating equivalent circuits. It asserts that a floating impedance element, supplied by two voltage sources connected in series, may be split into two grounded elements with corresponding impedances.
i1(s) = v1(s) Z1(s) + v1(s) v2(s) Zfb(s) .
i1(s) = v1(s) Z 0 1 (s) .
and by using this formula we can find answer
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.