Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An ambulance travels east down a highway at a speed of 33.5 m/s, and its siren e

ID: 2077783 • Letter: A

Question


An ambulance travels east down a highway at a speed of 33.5 m/s, and its siren emits a sound frequency at a frequency of 400 Hz. What frequency is heard by a person in a car traveling west at 24.6 m/s: a) as the car approaches the ambulance? b) as the car moves away from the ambulance? (Take the speed of sound to be 343 m/s) G) A string vibrates according to the equation: y = (0.5 cm) [sin (pi/3 cm^-1 x] cos(40 pi sec^-1) t a) What is the amplitude of the and velocity of the component waves whose superposition can give rise to this vibration? b) What is the distance between nodes? c) If this standing wave has 3 antinodes, what is the length of the string?

Explanation / Answer

here,

f0 = 400 Hz

f = f0 * ( c + vr) /( c + vs)

a)

speed of ambulance , vs = 33.5 m/s

speed of car , vr = - 24.6 m/s

the frequency , f = 400 * ( 343 - 24.6) /( 343 + 33.5) Hz

f = 338.3 Hz

b)

speed of ambulance , vs = 33.5 m/s

speed of car , vr = 24.6 m/s

the frequency , f = 400 * ( 343 + 24.6) /( 343 + 33.5) Hz

f = 390.5 Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote