Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An aluminum wire having a cross-sectional area of 4.00 10 -6 m 2 carries a curre

ID: 1608288 • Letter: A

Question

An aluminum wire having a cross-sectional area of 4.00 10-6 m2 carries a current of 7.00 A. Find the drift speed of the electrons in the wire. The density of aluminum is 2.70 g/cm3. Assume each aluminum atom supplies one conduction electron.

An aluminum wire having a cross-sectional area of 4.00 x 1 e mm carries a current of 7.00 A. Find the dritt speed of the electrons in the wire. The density of aluminum is 2.70 a/cm3. Assume each aluminum atom supplies one conduction electron. Your response is off by a multiple of ten. mm/s

Explanation / Answer

Given that

crossectional area A=4*10^-6 m^2

current i=7 A

density of aluminium d=2700 kg/m^3

now we find the number of electrons

number of electrons n=6*10^23/1*10^-3*2700=16.2*10^229 /m^3

now we find the drift speed of the electron

drift speed of the electron Vd=i/nAe

=7/16.2*10^29*4*10^-6*1.6*10^-19

=0.068*10^-10

=6.8*10^-12 m/s

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote