An aluminum wire having a cross-sectional area of 5.90 10 6 m 2 carries a curren
ID: 1421961 • Letter: A
Question
An aluminum wire having a cross-sectional area of 5.90 106 m2 carries a current of 7.00 A. The density of aluminum is 2.70 g/cm3. Assume each aluminum atom supplies one conduction electron per atom. Find the drift speed of the electrons in the wire.
I keep getting this error message everytime I enter my answer "The equation for the drift velocity includes the number of charge carriers per volume, which in this case is equal to the number of atoms per volume. How do you calculate that if you know the density and the atomic weight of aluminum"
Explanation / Answer
Area, A = 5.90 *10^-6 m^2
I = 7.0 A
volume = molar mass / density
v = 26.98 g / 2.7g/cm3
v = 9.99 cm^3
v = 9.99 * 10^-6 m^3
n = (6.02*10^23)/(9.99 * 10^-6)
n = 6.029 * 10^28
V = I /ne*A
V = 7.00 A/ ((6.029 * 10^28 )*(1.60*10^-19)*(5.90 * 10^-6))
V = 1.23*10^-4 m/s
Drift speed of the electrons in the wire, V = 1.23*10^-4 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.