An ambulance travels down a high way at a speed of 75.0 mi/h, its siren emitting
ID: 1510344 • Letter: A
Question
An ambulance travels down a high way at a speed of 75.0 mi/h, its siren emitting sound at a frequency of 400 Hz. What frequency is heard by a passenger in a car travelling at 55.0 mi/h in the opposite direction as the car (a) approaches? (b) Moves away from the ambulance?
A train moving at a speed of 40.0 m/s sounds its whistle, which has a frequency of 500 Hz. Determine the frequency heard by a stationary observer as the train approaches the observer also find the frequency heard by the stationary observer as the train recedes from the observer.
Please show work.
Explanation / Answer
75 mi/h = 33.528 m/s
55 mi/h = 24.5872 m/s
speed of sound 340 m/s
part a )
approaches
f' = f*(v+vo)/(v-vs)
vo = observer speed = car speed
vs = source speed
f = 400 Hz
f' = 475.85 Hz
part b )
f' = f*(v-vo)/(v+vs)
f' = 337.766 Hz
part 2 )
here vo = 0
a)
approaches
f' = f*v/(v-vo)
f' = 566.67 Hz
part b )
recedes
f' = f*v/(v+vo)
f' = 447.368 Hz
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.