Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A child\'s top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has

ID: 2076373 • Letter: A

Question

A child's top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has a radius of r = 2.96 mm. Two strings are wrapped around the axle, and the top is set spinning by applying T = 2.40 N of constant tension to each string. If it takes 0.350 s for the string to unwind, how much angular momentum does the top acquire? Assume that the strings do not slip as the tension is applied. If the final tangential speed of point P, h = 31.0 mm above the ground, is 1.05 m/s and the angle theta is 18.0 degree, what is the top's moment of inertia?

Explanation / Answer

Angular momentum aquired = 2T*r t

= 2*2.40*0.00296*0.35

= 0.004973 kgm^2 /s answer

Moment of inertia I = torque /alpha

= 2*2.40*0.00296/((1.05/0.35)/ (0.031*sin 18 degree))

= 4.537*10^-5 kg m^2 Answer

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote