A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 8.0 m
ID: 1396859 • Letter: A
Question
A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 8.0 m along a slide next to a pool (see figure). She is launched from a height of 1.6 m (ignore the h/5 in the figure) at an angle of 24° into the air over the pool.
What is her maximum height above the water after leaving the slide? Hint: it is possible to do this without doing projectile motion, even desirable as we are trying to learn conservation of energy; this problem does require you to use conservation of energy more than once.
???? m
Explanation / Answer
given,
height h=8m
angle theta=24 degrees
noe,
at top of the slide:
potential energy P.E=m*g*h
kinetic energy K.E=0
and Total enrgy T=m*g*h+0 =m*g*h
at launching point:
Total energy,T=m*g*h
P.E=m*g*h/5
K.E=T-P.E=m*g*h-(m*g*h/5)
K.E=(m*g*4h/5)
let, vo is speed at launching point
1/m*vo^2=(m*g*4h/5)
====>
vo=sqrt(8gh/5) -----------(1)
let,
vox is speed at maximum height of y_max
then, x-component of vo is ,
vox=vo*cos(theta)
vox=sqrt(8gh/5)*cos(theta) ------(2)
and
P.E+K.E=T
m*g*y_max+1/2*m*vox^2=m*g*h
=====>
y_max=h-[(1/2g)*vox^2] --------(3)
from equation no (2) and (3)
y_max = h-[(1/2g)*(8gh/5)*cos^2(theta)]
y_max = h-[(8h/10)*cos^2(theta)]
now,
y_max = 8-[(8*8/10)*cos^2(24)]
=2.66 m -----------------------------------is answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.