A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 9.7 m
ID: 2180554 • Letter: A
Question
A child starts from rest and slides without friction from a height of h = 9.7 m along a slide next to a pool (see figure). She is launched from a height of 0.8 m (ignore the h/5 in the figure) at an angle of 27? into the air over the pool.
What is her maximum height above the water after leaving the slide? Hint: it is possible to do this without doing projectile motion, even desirable as we are trying to learn conservation of energy; this problem does require you to use conservation of energy more than once.
m
Explanation / Answer
(9.7-.8)*9.81=.5v^2-- v=13.21---- 13.21*sin27=6-- .5*36=9.81*h----- h=1.83-- h max=1.83+.8=2.634
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.