A child\'s top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has
ID: 1563745 • Letter: A
Question
A child's top is held in place, upright on a frictionless surface. The axle has a radius of r = 4.21 mm. Two strings are wrapped around the axle, and the top is set spinning by applying T = 3.15 N of constant tension to each string. If it takes 0.800 s for the string to unwind, how much angular momentum does the top acquire? Assume that the strings do not slip as the tension is applied. Number kg middot m^2/s If the final tangential speed of point P, h = 33.0 mm above the ground, is 1.45 m/s and the angle theta is 17.0 degree, what is the top's moment of inertia? Number kg middot m^2Explanation / Answer
angular momentum acquired, L = Torque*time
= 2*T*r*t
= 2*3.15*4.21*10^-3*0.8
= 0.0212 kg.m^2/s
from the figure, tan(theta) = R/h
R = h*tan(theta)
= 33*tan(17)
= 10.09 mm
= 0.01009 m
angular speed, w = v/R
= 1.45/0.01009
= 143.7 rad/s
now use, L = I*w
==> I =L/w
= 0.0212/143.7
= 1.48*10^-4 kg.m^2
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.