A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.8 m. The chil
ID: 2214823 • Letter: A
Question
A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.8 m. The child has a mass of 51.0kg, and the carousel turns with an angular velocity of 2.3 rad/s. What is the child's centripetal acceleration? Unable to interpret units. Computer reads units as "rad". Help: Physical_Units Tries 0/10 Previous Tries What is the horizontal force required between her feet and the floor of the carousel to keep her in the circular path? What minimum coefficient of static friction is required? (This will tell you whether she is likely to be able to stay on the merry-go-round.)Explanation / Answer
centripetal accel= w^2r..= 2.3x2.3x2.8= 14.812 rad^2/sec^2 metre
force required=mw^2r= 51x14.812= 755.412 N..........
we know that the friction force should be equal to the force needed
now,
mg=755.412
=755.412/(51x9.8)= 1.51................
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.