A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.7 m. he child
ID: 1599111 • Letter: A
Question
A child stands at the rim of a rotating merry-go-round of radius 2.7 m. he child has a mass of 57.0kg, and the carousel turns with an angular velocity of 3.0 rad/s. What is the child's centripetal acceleration? Submit Answer Tries 0/10 What is the horizontal force required between her feet and the floor of the carousel to keep her in the circular path? Submit Answer Tries 0/10 What minimum coefficient of static friction is required (This will tell you whether she is likely to be able to stay on the merry-go-round.)Explanation / Answer
here,
radius , r = 2.7 m
mass of child , m1 = 57 kg
angular velocity , w0 = 3 rad/s
the child's centripital accelration , ac = w0^2 * r
ac = 24.3 m/s^2
b)
the horizontal force required , Fx = m * ac
Fx = 1385.1 N
c)
let the minimum coefficient of static friction be us
us * g = a
us * 9.81 = 24.3
us = 2.48
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.