A car that weighs 1.3 × 10 4 N is initially moving at a speed of 42 km/h when th
ID: 2075898 • Letter: A
Question
A car that weighs 1.3 × 104 N is initially moving at a speed of 42 km/h when the brakes are applied and the car is brought to a stop in 15 m. Assuming that the force that stops the car is constant, find (a) the magnitude of that force and (b) the time required for the change in speed. If the initial speed is doubled, and the car experiences the same force during the braking, by what factors are (c) the stopping distance and (d) the stopping time multiplied? (There could be a lesson here about the danger of driving at high speeds.)
Sceen shot below.
A car that weighs 1.3 x 104 Nis initially moving at a speed of 42 km/h when the brakes are applied and the car is brought to a stop in 15 m. Assuming that the force that stops the car is constant, find (a) the magnitude of that force and (b) the time required for the change in speed. If the initial speed is doubled, and the car experiences the same force during the braking, by what factors are (c) the stopping distance and (d) the stopping time multiplied? (There could be a lesson here about the danger of driving at high speeds.) (a) Number Units Units s (b) Numbe 2.57 (c) Numbe UnitsEl (d) NumberExplanation / Answer
a)
v^2 = u^2 + 2as
u = 42 km/h = 42/3.6 = 11.67 m/s
v = 0
s = 15 m
So, 0^2 = 11.67^2 - 2*(a)*15
So, a = 4.54 m/s2
So, magnitude of force = m*a = (1.3*10^4/9.8)*4.54 = 6022.4 N<---------answer
b)
Using the equation of motion,
v = u + at
So, 0 = 11.67 - 4.54*t
So, t = 2.57 s <--------answer
c)
v^2 = u^2 - 2as
So, 0^2 = u^2 - 2as
So, s = u^2/2a
So, as u becomes 2 times , s becomes 2^2 = 4 times <----answer
d)
v = u + at
So, 0 = u - a*t
So, t = u/a
As u changes 2 times, t also changes 2 times <-------answer
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.