A car sitting at rest is hit from the rear by a semi-trailer truck moving at 13
ID: 1331294 • Letter: A
Question
A car sitting at rest is hit from the rear by a semi-trailer truck moving at 13 m/s. The car lurches forward with an acceleration of about 350 m/s2 . An arrow shown in (Figure 1) represents the force that the neck muscle exerts on the head so that it accelerates forward with the body instead of flipping backward. The head has a mass of 4.8 kg .
A) What is the horizontal component of the force F required to cause this head acceleration?
- I detemined this to be 1680 N by F=ma; F = (4.8kg)(350m/s^2) = 1680 N
B) If F is directed 37 below the horizontal, what is the magnitude of F ?
Explanation / Answer
A ) F=ma; F = (4.8kg)(350m/s^2) = 1680 N
B) Fcos37 =ma=1680
F = 1680 / cos37 =2103.587 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.