Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A train is traveling at 29.1 m/s, in still air. The frequency of the note emitte

ID: 2069735 • Letter: A

Question

A train is traveling at 29.1 m/s, in still air. The frequency of the note emitted by the train whistle is 238 Hz.

A) What frequency f_approach is heard by a passenger on a train moving at a speed of 27.2 m/s, in the opposite direction with respect to the first train and approaching it? (in Hertz)
B) What frequency f_recede is heard by a passenger on a train moving at a speed of 27.2 m/s, in the opposite direction with respect to the first train and receding from it?(In Hertz)
C) What frequency f_combination is heard by a passenger on a train moving at a speed of 27.2 m/s, in the same direction as the source train and moving away from it.

Explanation / Answer

f0=238Hz c=speed sound = 340m/s vr=observer speed vs=source A> f_approach=[(c+vr)/(c-vs)]*f0 = 281.1Hz B>f_recede==[(c-vr)/(c+vs)]*f0 = 201.697Hz

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote