Figure 30-35a shows a circuit consisting of an ideal battery with emf = 6.01 ?V,
ID: 2069027 • Letter: F
Question
Figure 30-35a shows a circuit consisting of an ideal battery with emf = 6.01 ?V, a resistance R, and a small wire loop of area 5.9 cm2. For the time interval t = 11 s to t = 22 s, an external magnetic field is set up throughout the loop. The field is uniform, its direction is into the page in Fig. 30-35a, and the field magnitude is given by B = at, where B is in teslas, a is a constant, and t is in seconds. Figure 30-35b gives the current i in the circuit before, during, and after the external field is set up. The vertical axis scale is set by is = 4.1 mA, and the horizontal axis scale is set by ts = 33 s. Find a.
Figure 30-35a shows a circuit consisting of an ideal battery with emf = 6.01 ?V, a resistance R, and a small wire loop of area 5.9 cm2. For the time interval t = 11 s to t = 22 s, an external magnetic field is set up throughout the loop. The field is uniform, its direction is into the page in Fig. 30-35a, and the field magnitude is given by B = at, where B is in teslas, a is a constant, and t is in seconds. Figure 30-35b gives the current i in the circuit before, during, and after the external field is set up. The vertical axis scale is set by is = 4.1 mA, and the horizontal axis scale is set by ts = 33 s. Find a.Explanation / Answer
induced current = 2 * 0.0041 = 0.0082 amps
also
resistance of circuit = emf / main current = 6.01 / (3*0.0041) = 488.62
induced current = area * dB/dt / R
0.0082 = 0.00059 * a / 488.62
a = 6791 Tesla/sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.