Figure 29-50 shows a particle with positive charge q = 4.80 x 10-19 C moving wit
ID: 2156739 • Letter: F
Question
Figure 29-50 shows a particle with positive charge q = 4.80 x 10-19 C moving with speed v = 7.68 x 105 m/s toward a long straight wire with current i = 365 mA. At the instant shown, the particle's distance from the wire is d = 1.03 cm. What is the magnitude of the force on the particle due to the current?
Figure 29-50 shows a particle with positive charge q = 4.80 x 10-19 C moving with speed v = 7.68 x 105 m/s toward a long straight wire with current i = 365 mA. At the instant shown, the particle's distance from the wire is d = 1.03 cm. What is the magnitude of the force on the particle due to the current?Explanation / Answer
B=0i/2d
F=qv x B
=4.8*10-19*7.68*105 * 2 * 10- 7 *0.365/0.0103=5.44 *4.8*10-19
=2.61*10-18N
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.