Figure 28-50 shows a wood cylinder of mass m = 0.211 kg and length L = 0.0772 m,
ID: 1693794 • Letter: F
Question
Figure 28-50 shows a wood cylinder of mass m = 0.211 kg and length L = 0.0772 m, with N = 15.0 turns of wire wrapped around it longitudinally, so that the plane of the wire coil contains the long central axis of the cylinder. The cylinder is released on a plane inclined at an angle ? to the horizontal, with the plane of the coil parallel to the incline plane. If there is a vertical uniform magnetic field of magnitude 0.627 T, what is the least current i (in A) through the coil that keeps the cylinder from rolling down the plane?its chapter 28 problem 53 in the fundamentals of physics 8e book.
i'm just not getting how they found A=2rL and not 2prL.. everything else i get.
Explanation / Answer
* The wire is wrapped around the wood cylinder such a way that the plane of the wire coil contains the long central axis. * Hence, it is clear that the wire is wrapped around the cylinder in the form of a rectangle. Here, length of the rectangle = Length of the cylinder = L Breadth of the rectangle = Diameter of the wood cylinder = 2 r Area of the rectangular coil = Length * breadth = L * 2r = 2rL
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.