Figure 28-43 displays a 10.1 V battery and three uncharged capacitors of capacit
ID: 2141531 • Letter: F
Question
Figure 28-43 displays a 10.1 V battery and three uncharged capacitors of capacitances C1 = 4.05 ?F,C2 = 6.28 ?F and C3 = 3.48 ?F. The switch is thrown to the left side until capacitor 1 is fully charged. Then the switch is thrown to the right. What is the final charge (in C) on capacitor 3?
Figure 28-43 displays a 10.1 V battery and three uncharged capacitors of capacitances C1 = 4.05 ?F,C2 = 6.28 ?F and C3 = 3.48 ?F. The switch is thrown to the left side until capacitor 1 is fully charged. Then the switch is thrown to the right. What is the final charge (in C) on capacitor 3?Explanation / Answer
Total voltage on C1 after charging = 10.1 V
charge on C1 = Q = C1V = 4.05 F x 10.1 = 40.905 C
When the battery is disconnected and the switch is thrown to the other side, the a charge re-distribution takes place in direct propertion to the capacitace of the capacitors i.e. in ratio of their capacitances,
charge on C3 = Q x C3/(C1 + C2 + C3)
= 40.905 x 3.48/(4.05 + 6.28 + 3.48)
= 10.308 C
= 1.0308 x 10-5 C
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.