A solenoid of radius r = 1.25 cm and length = 31.0 cm has 285 turns and carries
ID: 2065788 • Letter: A
Question
A solenoid of radius r = 1.25 cm and length = 31.0 cm has 285 turns and carries 12.0 A.http://www.webassign.net/serpse8/30-p-047.gif
http://www.webassign.net/serpse8/30-p-047.gif
(a) Calculate the flux through the surface of a disk-shaped area of radius R = 5.00 cm that is positioned perpendicular to and centered on the axis of the solenoid as in the figure (a) above.
__? µWb
b) Figure (b) above shows an enlarged end view of the same solenoid. Calculate the flux through the tan area, which is an annulus with an inner radius of a = 0.400 cm and outer radius of b = 0.800 cm.
___? µWb
Explanation / Answer
B = Ni/L
= 4*3.14e-7 * 285 * 12 / 0.31
= 0.01386 T
a)
= B * A
= 0.01386 * 3.14 * (1.25e-2)2
= 6.80 Wb
b)
= B * A
A = (b)2 - (a)2
= 3.14 * (0.8e-2)2 - 3.14 * (0.4e-2)2
= 2.0096e-4 - 0.5024e-4
= 1.5072e-4 m2
= B * A
= 0.01386 * 1.5072e-4
= 2.09 Wb
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.