An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in
ID: 2063940 • Letter: A
Question
An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V is connected in series with a resistor (R= 1.2 k) and an inductor (L= 2.8 H). (a) What is the maximum value of the current in the circuit? (b) What are the maximum values of the potential difference across the resistor and the inductor? (c) When the current is at a maximum, what are the magnitudes of potential differences across the resistor, the inductor, and the AC source? (d) When the current is zero, what are the magnitudes of the potential difference across the resistor, the inductor, and the AC source? Please show all work
Explanation / Answer
XL=L x F 2.8 x 60=168 ohm Z=sqrt(XL^2+R^2) --> z=1211 ohm A) I=V/Z I=140 mA B) VL=I x XL VL=23.5v VR=I x R VR=168.6v C) same as B) D) VR=0 VX=0
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.