An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V isconnected in s
ID: 1741893 • Letter: A
Question
An AC source operating at 60 Hz with a maximum voltage of 170 V isconnected in series with a resistor ( R = 1.2 k Ohms.) and aninductor L = 2.8H.a) What is the maximum value of the current in the circuit?
B) What are the maximum values of the potential difference acrossthe resistor and the inductor?
C) When the current is at a maximum, what are the magnitudes of thepotential differences across the resistor, the inductor, and the ACsource?
D) When the current is zero what are the magnitudes of thepotential difference across the resistor, te inductor and the ACsource?
I am stuck with this problem. I thought I would use thisequation to find the Vmax but it didn't work.
Vmax = Imax * R
I'm given the V max and the R, I don't understand why this doesn'twork. Thanks for any help.
Explanation / Answer
we are given with
f = 60 Hz
Vmax = 170 V
R = 1.2 k
= 1.2 x 103
L = 2.8 H
the inductive reactance is given by
XL = 2 f L
= ........
the impedence Z is given by
Z = [R2 + (XL -XC)2]
as XC = 0
Z = [R2 +(XL)2]
= .........
(a)
the maximum current will be
Imax = Vmax / Z
=........ A
(b)
the maximum values of the potential difference acrossthe resistor will be
VRmax = Imax R
= ........ V
the maximum values of the potential difference acrossthe capacitor will be
VLmax = ImaxXL
= ........ V
(c)
when the instantaneous current i is zero theinstantaneous voltage across the resistor is
vR = i R
= 0
the instantaneous voltage across the inductor isalways 90o or a quarter cycle out of phase with
the instantaneous current
so we get
when i = Imax
vL = 0
the kirchoffs rule always applies to the instantaneousvoltage around a closed loop
for the series circuit
vsource = vR + vL
when i = Imax
vsource = Imax R + 0
= ....... V
(d)
when the instantaneous current is zero
the instantaneous voltage across the resistor willbe
vR = 0
the instantaneous voltage across the inductor isa quarter cycle out of phase with the current so
when i = 0 we must get
vL = VL,max
= ......... V
now applying the kirchoofs loop rule to theinstantaneous voltage around the series circuit at the
instant when i = Imax gives
vsource = vR + vL
= 0 + VLmax
= ......... V
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.