An 81 mm focal-length lens is used to focus an image on the film of a camera. Th
ID: 2062754 • Letter: A
Question
An 81 mm focal-length lens is used to focus an image on the film of a camera. The maximum distance allowed between the lens and the film plane is 140 mm.a. How far ahead of the film should the lens be if the object to be photographed is 10.0m away?
b.How far ahead of the film should the lens be if the object to be photographed is 2.8 m away?
c.How far ahead of the film should the lens be if the object to be photographed is 1.2 m away?
d.What is the closest object this lens could photograph sharply?
Explanation / Answer
Formula used is : 1/v - 1/u = 1/f ---->> v = uf / (u+f)
a) u = -10m ; f = 0.081 m
v = -10*0.081 / (-9.919) = 81.66 mm
b) u = -2.8 m
v = -2.8*0.081 / (-2.8 + 0.081) = 83.413 mm
c) u = -1.2 m
v = -1.2*0.081 / (-1.2+0.081) = 86.86 mm
d) v = 140 mm = 0.14 m
u = vf/ (f-v) = 0.14*0.081 / (0.081+0.14) = 51.31 mm
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.