An 8.75 g bullet is fired into a 2.55 kg block that isinitially at rest at the e
ID: 1746149 • Letter: A
Question
An 8.75 g bullet is fired into a 2.55 kg block that isinitially at rest at the edge of a frictionless table of height 1m. The bullet remains in the block, and after impact theblock lands 2 m from the bottom of the table. a)Determine the initial speed of the bullet. b)What is the work done by the bullet upon the block? An 8.75 g bullet is fired into a 2.55 kg block that isinitially at rest at the edge of a frictionless table of height 1m. The bullet remains in the block, and after impact theblock lands 2 m from the bottom of the table. a)Determine the initial speed of the bullet. b)What is the work done by the bullet upon the block?Explanation / Answer
Given that mass of bulletis m = 8.75 g = 8.75*10-3 kg mass of block is M = 2.55 kg Height of table is h = 1 m The horizontal distance covered by the massis R = 2 m -------------------------------------------------------------------------- If the body pojected from the height h coveres ahorizontal distance R then R = V*2h/g V = R*g/2h =---------- m/s This the velocity of the block and thebullet after the bullet remains in the block . Apply conservation ofmomentum before and after collision m*U + 0 = ( m + M)V U = ( m+ M) / m =----------- m/s The work done on the block bythe bullet is W = MghRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.