An 8.88g bullet is fired into a 295g block that is initially at rest at the edge
ID: 1395297 • Letter: A
Question
An 8.88g bullet is fired into a 295g block that is initially at rest at the edge of a frictionless table of height h = 1.07 m (see the figure below).
1. The bullet remains in the block, and after the impact the block lands d = 1.85 m from the bottom of the table. How much time does it take the block to reach the ground once it flies off the edge of the table?
2. What is the initial horizontal velocity of the block as it flies off the table? (assume this to be in the positive direction)
3. Determine the initial speed of the bullet.
Explanation / Answer
Mass of bullet = 8.88g
Mass of block = 295g
height = h = 1.07m
We know that
Time of flight = T = 2Vo sin theta / g............a
Angle =theta=?
From the above given data
Range =d = 1.07m
Height = h=1.07m
Range =d= Vo2 sin 2theta / g .............1
Height = h = Vo2 sin2 theta / g.........2
dividing equation 1 by equ2
d / h = sin 2 theta / sin2 theta
d / h = 2sin theta . cos theta / sin2 theta
d / h = 2 cos theta / sin theta
h / d = 2 sin theta / cos theta
h / d = 2 tan theta
theta = tan-1 h / 2d
theta = tan-1 1.07 / 2(1.05)
theta = 26.970
Dealing with equation a , the variable still unknown is horizontal velocity = Vo = ?
In order to find the horizontal velocity , putting the value of theta in equ1
d = V2o sin 2 theta / g
1.85 = Vo2 sin 53.95 / 10
2).. V =4.81m/s ( This is the value of horizontal velocity of composite system)
Putting the vlaue of theta and V in equ a
T = 2(4.81) sin 26.97 / 10
1) T = 0.43sec
3) Initial speed of bullet = Vi = ?
By the coservation of momentum
Mb Vb + MoVo = (Mb + Mo) V
Vb = (Mb + MO) V / Mb
Plugging in the values
Vb = (8.8g + 295g) 4.81 / 8.8g
Vb = 166 m/s
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.