Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

An 8 meter ladder of weight 355 N leans against a smooth vertical wall. The term

ID: 2195666 • Letter: A

Question

An 8 meter ladder of weight 355 N leans against a smooth vertical wall. The term "smooth" means that the wall can exert only a normal force directed perpendicular to the wall and cannot exert a frictional force parallel to it. A firefighter, whose weight is 875 N, stands 6.50 meters from the bottom of the ladder. Assume that the ladder's weight acts at the ladder's center and neglect the hose's weight. Find the forces that the wall and the ground exert on the ladder. The angle between ladder and ground is 55 degrees.

Explanation / Answer

let the vertical force by the wall be A and by the ground be B from the point of contact at ground writing the moment equation A*8sin55=(875*6.5+(355*8/2))cos55 A=622N B=355+875=1230N Let the horizontal force by ground be C C=A=622N So force by ground is 622 N horizontal(towards wall) and1230 N vertical(upwards)

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote