A piece of insulated wire is shaped into a figure eight as shown in the figure b
ID: 2058005 • Letter: A
Question
A piece of insulated wire is shaped into a figure eight as shown in the figure below. For simplicity, model the two halves of the figure eight as circles. The radius of the upper circle is 4.00 cm and that of the lower circle is 7.00 cm. The wire has a uniform resistance per unit length of 6.00 /m. A uniform magnetic field is applied perpendicular to the plane of the two circles, in the direction shown. The magnetic field is increasing at a constant rate of 2.90 T/s.
Find the magnitude of the induced current in the wire.
________A
Explanation / Answer
= 1 - 2
= 2.9 * (3.14) * (49 - 16) * 10^-4
= 300.498 * 10^-4 V
-------------------------------------------------
R = 6 * (2*3.14(0.11)) =6*0.6908 = 4.1448
i = V/R = 300.498 * 10^-4 / 4.1448 = 72.5 * 10-4 A
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.