A picture window has dimensions of 1.40m × 2.50m and is made of glass 5.60 mm th
ID: 1519236 • Letter: A
Question
A picture window has dimensions of 1.40m × 2.50m and is made of glass 5.60 mm thick. On a winter day, the outside temperature is -20.0 C , while the inside temperature is a comfortable 19.0 C .
A.) At what rate is heat being lost through the window by conduction?
H = _____________ W
B.) At what rate would heat be lost through the window if you covered it with a 0.750 mm-thick layer of paper (thermal conductivity 0.0500 W/mK)?
H = _____________ W
Show clear work and provide equations! Thank you! Will rate answer!
Explanation / Answer
A)
P = KA (delta T ) /L
k = 0.8 for glass
P = 0.8 (1.4x2.5) (19+20) /0.0056
P = 19500 W
B)
Req = L1/K1A +L2/K2A
Req = 0.002 +0.00428 = 0.00628
P = delta T / Req
P = 6204.5 W
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.