A physics textbook weighing 22N rest on a table. The coefficient ofstatic fricti
ID: 1662332 • Letter: A
Question
A physics textbook weighing 22N rest on a table. The coefficient ofstatic friction between the book and the table is 0.60 and thecoefficient of kinetic friction is 0.40. You push horizontally onthe book with a force of 15N. A) What is the magnitude of the force of friction B) State wether the book is accelerating, decelerating, atrest or moving with constant speed. A) What is the magnitude of the force of friction B) State wether the book is accelerating, decelerating, atrest or moving with constant speed.Explanation / Answer
Given weight of thebook = mg = 22 N a ) if the book is atrest the friction is static friction here the force of friction is f = s mg = 0.6 * 22 = 13.2 N force applied on the book F = 15 N force of friction f = F + k mg = 15 + (0.4 * 22 ) = 23.8 NRelated Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.