A physics student is playing a game in which throws a ball (mass 0.43 kg ) at a
ID: 1487178 • Letter: A
Question
A physics student is playing a game in which throws a ball (mass 0.43 kg ) at a target (mass 1.83 kg ), which is hanging from a massless wire of length 81 cm . The ball collides elastically with the target, which then swings backwards. We consider a case in which the ball was moving horizontally with a velocity 2.19 m/s right before the collision.
Part A-What is the velocity of the ball right after the collision?
Part B-What is the velocity of the target right after the collision?
Part C-What is the maximum angle (with vertical) the string makes as the target rises?
Part D-If the collision occured over a time interval of 0.45
s , what is the average force exerted on the target by the ball?
Explanation / Answer
A) velocity of the ball right after the collison
v1 = (m1-m2)*u1/(m1+m2) = (0.43-1.83)*2.19/(0.43+1.83) = -1.35 m/s
the ball moves with 1.35 m/s but opposite to the original direction of the ball
B) v2 = 2*m1*u1/(m1+m2) = (2*0.43*2.19)/(0.43+1.83) = 0.83 m/s
C) using conservation of energy
energy of the target right after collision = energy at the extreme position of the retrn point
0.5*m2*v2^2 = m2*g*h
h = (0.5*0.83*0.83)/(9.81) = 0.035 m
but height from the ground is h = l*(1-cos(theta))
1-cos(theta) = h/l = 0.035/0.81 = 0.0432
cos(theta) = 1-0.0432 = 0.9568
theta = acos(0.9568) = 16.9 degrees
D) by impulse momentumtheorem
Favg*dt = m2*(v2-u2) = 1.83*(0.83)
Favg = 1.5189/0.45 = 3.37 N
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.