A physics lab is demonstrating the principles of simple harmonic motion (SHM) by
ID: 1458561 • Letter: A
Question
A physics lab is demonstrating the principles of simple harmonic motion (SHM) by using a spring affixed to a horizontal support. The student is asked to find the spring constant, k. After suspending a mass of 335.0 g from the spring, the student notices the spring is displaced 31.5 cm from its previous equilibrium. With this information, calculate the spring constant.
When the spring, with the attached 335.0-g mass, is displaced from its new equilibrium position, it undergoes SHM. Calculate the period of oscillation, T, neglecting the mass of the spring itself.
Explanation / Answer
a)
Weight of the spring =Force due to spring
mg =KX
=>K=mg/X =(0.335*9.8)/0.315
K=10.4 N/m
b)
Time period of oscillation is
T=2pi*sqrt[m/k]
T=2pi*sqrt[0.335/10.42]
T=1.126 s =1.13 s(approx)
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.