A physics lab is demonstrating the principles of simple harmonic motion (SHM) by
ID: 1615010 • Letter: A
Question
A physics lab is demonstrating the principles of simple harmonic motion (SHM) by using a spring affixed to a horizontal support. The student is asked to find the spring constant, k. After suspending a mass of 315.0 g from the spring, the student notices the spring is displaced 49.5 cm from its previous equilibrium. With this information, calculate the spring constant.
(B) When the spring, with the attached 315.0-g mass, is displaced from its new equilibrium position, it undergoes SHM. Calculate the period of oscillation, T, neglecting the mass of the spring itself.
Explanation / Answer
at equilibrium,
Fnet = kx - m g = 0
k (0.495) = 0.315 x 9.8
k = 6.24 N/m .........Ans
(B) T = 2 pi sqrt(m/k)
T = 2pi sqrt(0.315 / 6.24)
T = 1.41 sec
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.